THE NZIOB & GIB® CONGRATULATE ALL FINALISTS IN THE 2021 NZ BUILDING INDUSTRY AWARDS

 

 

COST BASED CATEGORIES


 

RESENE: PROJECTS UNDER $3M

Simon McMullen – NZ Strong Group
Project: Waitematā DHB Diagnostic Breast Service, Auckland

Darren Tantau – Griffiths & Associates
Project: Tauraroa Area School Gymnasium, Whangarei

Johannes Combrink – Kalmar Construction
Project: University of Auckland Recreation Centre, Auckland

 

FC INTERNATIONAL: PROJECTS $3M–$10M

Matt Vivian – Vivian Construction
Project: American Magic Team Base, Auckland

Mitch Aitchison – LT McGuinness
Project: Wesley Methodist Church Seismic Strengthening & Heritage Restoration, Wellington

Hannes van Zyl & Sam Riley – Brosnan Construction
Project: Mount Isthmus Lodge, Lake Hawea, Otago

Damian Barrett – McMillian & Lockwood
Project: Gisborne Airport Domestic Terminal Upgrade, Gisborne

 

STEEL CONSTRUCTION NZ: PROJECTS $10M–$35M

Darren Jones – Southbase Construction
Project: Paora Apartments, Auckland

David Rayson – Aspec Construction
Project: Royal Auckland and Grange Golf Club, Auckland

David Gulland – Kalmar Construction
Project: Kāinga Ora Ōtāhuhu Development, Auckland

Scott Caruth & Richard Wheeler – Aspec Construction
Project: Auckland War Memorial Museum – Te Ao Marama South Atrium Precinct, Auckland

 

CARTERS: PROJECTS $35M–$45M

James Sutherland – CMP Construction
Project: Neo Apartments, Auckland

Mark Rhynd & Greg King – Aspec Construction
Project: Diocesan School for Girls Performing Arts Centre Stages 1&2, Auckland

Sam Boult – LT McGuinness
Project: Farmers Building – Cuba Precinct, Wellington

Peter Hamblyn – Dominion Constructors
Project: QT Hotel, Auckland

 

GIB® PROJECTS $45M–$75M

Tim Barrow – Ganellen Construction
Project: Horizon Apartments, Auckland

Matt Prumm – CMP Construction
Project: 59 France Apartments, Auckland

Anthony Franicevic – Southbase Construction
Project: University of Canterbury Garden Hall, Christchurch

Deon Smit – CMP Construction
Project: Westlight Apartments, Auckland

 

BBD: PROJECTS OVER $75M

Neil Spencer – Kalmar Construction
Project: Fabric Apartments Stage 1, Auckland

Gary Nisbet & Blake Hogarth – Icon Co
Project: AUT Student Accommodation at 35-39 Wakefield Street, Auckland

Ben Wrigley & Richard McKie – Icon Co
Project: Pacifica Apartments, Auckland

 

NON-COST BASED CATEGORIES


 

JAMES HARDIE: INNOVATION AWARD

Matt Hutchinson & Ricky Ciobanu – Ryman Healthcare
Project: Vertical Panel Storage Device, Auckland

Gavin Smith – Brosnan Construction
Project: Doughnut Scaffolding, Auckland

Daniel Bosher – Icon Co & Nicholas Powell – Auckland City Council
Project: Streamlined Building Consent Process, Auckland

Amber Haddock, Rob Stuart & Craig Lyford – Russell Property Group
Project: Digital Twin of QT Hotel, Auckland

Jonathan Laird & Daniel Manchester – Proform Group
Project: Project Quality Assurance Using 360 Image Capture, Christchurch

Farzam Farzadi – Beca
Project: Digital Delivery Processes (Water Sector), Auckland

 

SITE SAFE & CHASNZ: SAFETY EXCELLENCE AWARD

Dan Bradley – Bradley Project Management
Project: CONVOS in Construction, Wellington

Matt Hutchinson & Ricky Ciobanu – Ryman Healthcare
Project: Vertical Panel Storage Device, Auckland

Teck Khing Yong & Daniel Chang Liu – Livefirm Construction
Project: Livefirm Table Saw Safety and Dust Control Station, Auckland

Les Cribb & Mark Walker – Icon Co
Project: Pacifica Jumpform Dismantle, Auckland

Ed Lazenby & Paul Beukman – Icon Co
Project: High Risk Work Collaboration, Auckland

 

THERMOSASH: CONSULTANTS AWARD

Dan Bradley – Bradley Project Management
Project: FLiP Homes, Wellington

Stephen Birkhead – Integrating Architecture
Project: Hereworth School Anna Stuck Performing Arts Centre

Dan Bradley – Bradley Project Management
Project: Motueka Rudolf Steiner School, Motueka

Ben Tomason – Griffiths and Associates
Project: Mokau Marae Rebuild, Whangarei

Daniel Johnson – Quantum®
Project: Aintree Apartments, Auckland

Shane Phillips – TSA Management
Project: Foodstuffs North Island Head Office & Ambient Distribution Centre, Auckland

 

HAYS: INTERDISCIPLINARY COLLABORATION AWARD

Chris Seibert – Naylor Love, Carl de Leeuw – WSP NZ, Mariusz Tarnowski – WSP NZ, Michael McMann – Downer & Khai Toong Tan – RDT Pacific
Project: Hamilton District Court – Alcohol and Other Drug Treatment Court, Hamilton

Chris Hurrell – Rigg Zschokke, Gina Jones – Catalyst, Stefan Lanser – LGE Consulting, Michael Maddern – Meyers & Associates & Michael Stretton – Michael Stretton Consulting Engineer
Project: Rathkeale College Auditorium Seismic Strengthening, Masterton

Nick Shanks – Hillcon Group, Marc Forrester – Griffiths & Associates, Aaran MacPherson – Base Group & Tom Taylor – Robinsons Asphalt
Project: Te Ora Hou Facility Development, Whangarei

James Cotton – LT McGuinness, Tom Davison – RCP & Doug Weir – Fearon Hay Architects
Project: RCP 25 Hargreaves Street, Auckland

Jordan Gregory – NZ Force Construction, Sam Walton – Downtown Joint Venture, Angus Newsam – TSA Project Management, Paulo Costa – Isthmus Group & Ashley Smith – Structure Design
Project: Ferry Basin Redevelopment – Canopy Project, Auckland

 

BCITO: YOUNG ACHIEVER AWARD

Amber Haddock – Russell Group
Role: Digital Asset Manager

Michael Xu – Aurecon NZ
Role: Project Manager and Lead Electrical Engineer

Andrew Inch – Ryman Healthcare
Role: Project Manager

Patricia Leary – Southbase Construction
Role: Regional Compliance Manager

Nick Taylor – Icon Co
Role: Project and Design Coordinator

 

GIB® SUPREME AWARD 2021


The winners of the Innovation, Safety Excellence, Consultants, Interdisciplinary Collaboration, and each of the six Cost-Based categories are eligible for the GIB® Supreme Award 2021. This Award will be announced at the Gala Dinner on Friday, 13 August 2021.