THE NZIOB & GIB® CONGRATULATE ALL FINALISTS IN THE 2020 NZ BUILDING INDUSTRY AWARDS

 

 

COST BASED CATEGORIES


 

RESENE: PROJECTS UNDER $5M

James Clark & James Allen – Brosnan Construction
Project: The Lindis Cottages, Otago

Shane Wildermoth & Tim Gaston – Citycare Property
Project: Lakeside Soldiers Memorial Hall, Leeston, Canterbury

Kane Blank – Aspec Construction
Project: St Peter’s Chapel, Auckland

Nigel Smith – RPC Construction
Project: Rangiora RSA, Rangiora

 

NZIOB CHARITABLE TRUST: PROJECTS $5M–$10M

Mat Hughes – Complete Construction
Project: Harbour Eats, Commercial Bay, Auckland

Nigel Bannan – Cook Brothers Construction
Project: Dark Sky Project, Tekapo

James Ainsworth – Hawkins Wellington
Project: Callaghan Innovation Measurement Standards Laboratory, Lower Hutt

Matt Dorn – Hawkins Wellington
Project: Victoria University Maru Building, Wellington

 

STEEL CONSTRUCTION NZ: PROJECTS $10M–$20M

Stephen Birkhead – Integrating Architecture
Project: Hustler Equipment Factory and Office Project, Hastings

Josh Stevens – Cook Brothers Construction
Project: Inflight Logistics Warehouse, Auckland

Dylan Kane – NZ Strong Group
Project: Airways Air Traffic Control Facility (AATC), Auckland

Kane Almond & Cameron Hartnell – Savory Construction
Project: Auckland Dental School – University of Otago, Auckland

Craig Harris – Naylor Love Canterbury
Project: New World Durham Street, Christchurch

 

CARTERS: PROJECTS $20M–$35M

James Sutherland – CMP Construction
Project: PLife Apartments, Auckland

Gary Davidson – Naylor Love Canterbury
Project: Nelson Airport Terminal, Nelson

Nathan Halloran – Kalmar Construction
Project: e Tirohanga o te Tōangaroa – New Unilodge Student Accommodation, Auckland

Garyth Jones – NZ Strong Group
Project: Auckland Zoo South East Asia Project (Separable Portion 2A), Auckland

 

GIB®: PROJECTS $35M–$100M

Matthew Street – Clearwater Construction
Project: Outlook Mission Bay, Auckland

Carl Bohnen – Naylor Love Wellington
Project: Wellington East Girls’ College Major Redevelopment, Wellington

Anthony Tahana – Hawkins Central
Project: University of Waikato Tauranga Campus, Tauranga

Daniel Wright & Stephen Brown – NZ Strong Group
Project: Metlifcare Greenwich Gardens (Stage 9 & 10), Auckland

Nathan Halloran – Kalmar Construction
Project: Sugartree Apartments Stage 3 (Altro), Auckland

 

BBD: PROJECTS OVER $100M

Neville McAnnalley – Leighs Construction
Project: Mt Eden Corrections Facility (MECF): Building C, Auckland

Craig Body – Hawkins Central
Project: Tauranga Crossing Retail Development Stage Two, Tauranga

Alun Larsen & Chris Fields – Hawkins Auckland
Project: University of Auckland B507 Park West, Auckland

James Reed – Dominion Constructors
Project: University of Auckland Waiparuru Hall, Auckland

Chris Murray & Dion Russell – LT McGuinness
Project: Bowen State Building and New Zealand Defence House Fitout, Auckland

Steve Ritchie & Paul Wikiriwhi – Hawkins Auckland
Project: University of Auckland B405 Engineering, Auckland

 

NON-COST BASED CATEGORIES


 

JAMES HARDIE: INNOVATION AWARD

Brent Wade & Kirsty Lightfoot – Hawkins Central
Innovation: Zespri Recycling Kiosk, Tauranga

Baran Balaban – Spiral Drillers Civil
Innovation: Team Workshop, Auckland

Gary Lepine – TLC Modular
Innovation: Volumetric Construction Modules, Christchurch

 

SITE SAFE & CHASNZ: SAFETY EXCELLENCE AWARD

Melissa Campbell – LT McGuinness
Initiative: Point of Work Risk Assessment (POWRA)

Teck Khing Yong & Daniel Chang Liu – Livefirm Construction
Initiative: Livefirm Mitre Saw Dust Control Station

Quintus Slabber – Hawkins Auckland
Initiative: Recladding Methodology

Kevin Jury – Voideck Group
Initiative: Voideck Temporary Void Platform

Gary Davidson – Naylor Love Canterbury
Initiative: Timber and Steel Jigs for Prefabrication Installation

 

DAHUA TECHNOLOGY: CONSULTANTS AWARD

Barry Condon – Condon Scott Architects
Project: Ruby Ridge House, Wanaka

Hayley Groves – Tripro
Project: Aldersgate, Christchurch

Daren Alderson – Buchan
Project: Langdons Quarter, Northlands Shopping Centre, Christchurch

Damian Duthie – Greenstone Group
Project: 128 Anzac Avenue, Auckland

Kelly Haora – Griffiths & Associates
Project: Otangarei Papakainga, Whangarei

 

HAYS: INTERDISCIPLINARY COLLABORATION AWARD

Project: Mt Eden Corrections Facility (MECF) Building C, Auckland
Neville McAnnalley (Leighs Construction); Neville Clarke (WSP Opus); James Bones (Beca); Patrick Dowle (Department of Corrections); Brett Zeiler (White Associates)

Project: University of Auckland B405 Engineering, Auckland
Steve Ritchie (Hawkins Auckland); Paul Wikiriwhi (Hawkins Auckland); Bruce McDonald (RCP); Kimberly Browne (Jasmax); Brendan Donnell (Structure Design); Stefan Fourie (RLB); Alistair Collins (Beca)

Project: University of Auckland B507 Park West, Auckland
Alun Larsen (Hawkins Auckland); Chris Fields (Hawkins Auckland); Ian Straka (Precon); Andre Kirstein (Beca); Chris Boss (Jasmax); Chris Haines (Rider Levett Bucknall)

Project: Te Hono – New Plymouth Airport Terminal, New Plymouth
Justin Taylor (Clelands Construction); Campbell Craig (Beca); Matthew Low (Beca); Rangi Kipa (Tihei Ltd on behalf of Puketapu Hapū); Andrew Heaps (Rider Levett Bucknall)

Project: ANZ Workplace Strategy Project (Sylvia Park Tower), Auckland
David Davery (Black Interiors); Brent Thomson (The Building Intelligence Group); Andrew Tu’inukuafe (Warren and Mahoney); Lindon Jackson (Beca); Robyn Montgomery (BBD)

Project: National Hockey Centre, Auckland
Iain Duncan (Northern Corridor Alliance); Mike Spies (Northern Corridor Alliance); Andrew Douglas (Aurecon Group); Don Mackintosh (Aurecon Group)

 

BCITO: YOUNG ACHIEVER AWARD

Callum Bryson – McMillan & Lockwood

James McDonnell – Aspec Construction

Joe Burke – Hawkins Auckland

Ashleigh Hunter – Designgroup Stapleton Elliott

Rhys Mackenzie – Hawkins Auckland

Tom Ranier – Construction Workshop

 

GIB® SUPREME AWARD 2020


The winners of the Innovation, Safety Excellence, Consultants, Interdisciplinary Collaboration, and each of the six Cost-Based categories are eligible for the GIB® Supreme Award 2020. This Award will be announced at the Gala Dinner (Cordis Hotel, Auckland; Te Papa, Wellington; Town Hall, Christchurch) on Friday, 30 October 2020.